Kad kašalj, naše tijelo zapravo pokušava očistiti dišne putove i tako ukloniti nakupljene sluzi. To je sasvim normalno i takav kašalj ne bi trebao biti potisnut. Problem je suhi kašalj.
U nastavku pročitajte zbog čega nas muči suhi kašalj i kako ga suzbiti, točnije na koji način uspostaviti normalni kašalj.
Kašalj je normalna pojava i ne treba ga zaustavljati ili suzbijati. Kada kašljemo, mi pročišćavamo dišne putove od nakupljenog sekreta, što nam pomaže da lakše dišemo. Problemi nastaju kada se pojavi suhi kašalj. U tom slučaju bolesnik kašlje ali ništa ne iskašljava. Sam po sebi, kašalj je pojava koju ne kontroliramo, a kada nemamo što iskašljati nastaju iritacije i drugi zdravstveni problemi.
Odrasle osobe bolje razumiju ovu pojavu, ma im na neki način to manje smeta. Ipak, kod djece je stvar malo drugačija. Djeci je nepoznata pojava suhog kašlja, pa im zna jako smetati. Da bi im pomogli, trebamo djeci dati odgovarajući lijek da lakše iskašljavaju. Ovo isto vrijedi i za starije osobe, koje su onemoćale, jer stalni kašalj čovjeka umara.
U nastavku ćemo spomenuti neke prirodne lijekove za kašalj. Odaberite za sebe onaj koji vam je najlakše pripremiti ili možda neki koji iz nekog razloga preferirate.
Prirodni lijek za kašalj – odaberite sebi jedan od njih
Prvo ćemo spomenuti jednu odličnu biljnu kombinaciju sa domaćim medom. Sastojci za pripremu ovog lijeka su: 1 litra vode, 1 veći korijen đumbira, 20 grama sušenih cvijetića kamilice, 20 grama korijena bijelog sljeza, 1 žličica cimeta, sok od jednog limuna i 250 grama meda.
Priprema lijeka nije previše komplicirana. Slijedite naše upute: U litru vode dodajte naribani korijen đumbira i kuhajte čaj na laganoj vatri dok se ne ukuha na od prilike pola litre. Čaj koji ste dobili ostavite kratko da se malo ohladi, pa ga pretočite u drugu posudu u koju ste dodali čaj kamilice, bijeli sljez i žličicu cimeta. Sve poklopite i ostavite dok čaj ne bude sasvim malo topao. Nakon toga sve zajedno procijedite nekom gazom stišćući bilje da iz njega izađe što više ljekovitih sastojaka, posebno sluzi od ljekovitog sljeza.
Kasnije, u topao čaj dodajte spomenutu količinu meda, te sok od limuna. Sve zajedno izmiješajte, pretresite u veću staklenu bocu i čuvajte u frižideru maksimalno 2 mjeseca.
Odrasli uzimaju 1 žlicu lijeka po potrebi, a djeca iznad 1 godine po 1 žličicu po potrebi.
Još jedan prirodni lijek za bolje iskašljavanje
Osim što liječi suhi kašalj, ovaj prirodni lijek je dobar i za liječenje bronhitisa, laringitisa i traheitisa kod djece i odraslih.
Pripremite lijek prema našim uputama: Jednu šalicu mlijeka prokuhajte, malo ohladite i u napitak stavite žličicu maslaca i jednu žličicu meda. Sve dobro promiješajte i u dobiveni napitak dodajte dobro umućen žumanjak i 1/4 žličice sode bikarbone.
Lijek koji dolazi uzimanje prije spavanja svaki dan, i tako barem pet dana. To će vam pomoći da lakše iskašljati na prvi dan, ali svakako produljiti tijek liječenja do 5 dana ili više.
Ukusni bomboni protiv suhog kašlja
Djeca ne vole lijekove, teško ih prisilimo uzeti nešto posebno ako je riječ o lijeku koji ima neugodan okus. Ako vaše klince muči suhi kašalj, svakako isprobajte terapiju sa ovim domaćim bombonima protiv kašlja.
Bomboni pržena šećera pokazala da smanjuju iritaciju i pomoći zdraviji iskašljavanje. Posebno su učinkovite u kombinaciji s čajem od kadulje ima poznati antiseptik.
Napravite bombone kod kuće: Usitnite žličicu suhih listova kadulje u blenderu. Na laganoj vatri potom otopite nekoliko žlica šećera dok ne dobijete gustu melasu. Sklonite s vatre, dodajte prah od kadulje i promiješajte. Dok je smjesa još pogodna za oblikovanje, žlicom uzimajte smjesu i stavljajte na metalnu podlogu. Na taj način oblikujete manje plosnate bombone.
Pustite da se bomboni ohlade, te ih pomoću noža odvojite od podloge. Bombone uzimajte nekoliko puta na dan. Djeca će uživati uzimajući ovaj lijek, a on će pomoći iskašljavanju.
Još jednom za kraj da spomenemo i lovor kao lijek
Čaj i sirup od lovora odlični su prirodni lijekovi za kašalj. Osim toga, lovor je dobar protiv grlobolje, liječi upalu grla a posebno se ističe to što djeluje gotovo odmah.
Ljekoviti pripravci od lovora preporučuju se za jačanje imuniteta, pročišćenje dišnih putova i ublažavanje kašlja, grlobolje i bronhitisa. Naravno, mislimo na lovorov list.
Pripremite čaj od lovora – jako je djelotvoran: Uzmite 3 lista lovora (svježa ili suha) pa ih usitnite na manje komade. Prelijte lovorov list sa 2,5 dcl vode i kuhajte 10 minuta. Sklonite sa vatre i ostavite da odstoji 10 minuta poklopljeno, i onda procijedite. Kada se malo ohladi, u čaj možete dodati jednu žlicu soka od limuna i 1-2 žlice domaćeg meda. Ovako pripremljen čaj pijte dva do tri puta na dan (2-3 šalice).
Napravite sirup od lovorovog lista: Prvo si osigurajte potrebne sastojke. Pripremite 6 svježih ili 8 suhih listova lovora. Trebat će vam i 2,5 dcl vode, 6 žlica smeđeg šećera ili meda te sok od 1 limuna.
Zakuhajte vodu, a kada proključa, dodajte lovorovo lišće. Tako poklopljeno kuhajte 6-10 minuta. Izvadite lovor, a tekućinu prelijte u drugu posudu. Dodajte smeđi šećer (ili med) i sok od limuna. Sve dobro izmiješajte dok se šećer (ili med) posve ne otopi.
Sirup je gotov, kada se ohladi.
Ovaj lijek uzimajte u dozama od 1 do 3 žličice na dan. Sirup koji ste dobili trebate čuvati u frižideru, u staklenoj bočici. Potrošite ga kroz par dana, pa nakon toga – ako je potrebno, napravite novu dozu.
Izvor: Zdravlje iz prirode.
Nema komentara:
Objavi komentar